O braku odpowiedzialności

With great power comes great responsibility!

Oto część druga mojego cyklu o problemach branży IT. W części pierwszej napisałem o słabych managerach, którzy nie znają swojej roli w procesie tworzenia oprogramowania. Rezultatem tego jest marna jakość systemu i produktu, niewykorzystywanie potencjału zespołu technicznego oraz brak satysfakcji z wykonywanej pracy.

Dzisiaj spojrzymy na nasz zawód z dalszej perspektywy. Rozwój technologiczny postępuje niesamowicie szybko. My jako inżynierowie, znający te technologie, możemy wykorzystać naszą wiedzę i umiejętności na wiele różnych sposobów. Spójrzmy na możliwe odpowiedzialności, które są z tym związane.

1. Odpowiedzialność na poziomie organizacji

Organizacja (albo firma) ma zawsze jakiś cel. Najczęściej jest to, po prostu, zarabianie pieniędzy. Według amerykańskiego prawa głównym i jedynym zadaniem korporacji jest zwiększanie wartości dla jej udziałowców i inwestorów (!). Z drugiej strony firma oferuje produkt, który rozwiązuje jakiś z problemów ich klientów. W dziedzinie firm i startupów internetowych, produktem jest najczęściej aplikacja web’owa albo mobilna. I teraz pojawia się pytanie: czy na pewno nasz produkt rozwiązuje problem naszych użytkowników w najlepszy możliwy sposób? Czy może służy on tylko firmie w bogaceniu się? Oczywiście, najlepiej w przypadku, gdy oba punkty są spełnione: nasz produkt dostarcza wartość klientom, oni są zadowoleni i płacą nam pieniądze. My wykorzystujemy fundusze na dalsze usprawnienia produktu i koło się kręci. Sytuacja win-win.

Jest jednak wiele firm, głównie startupów, które nie dbają o nic więcej niż wycenę własnej wartości dla inwestorów. Idą na skróty, łamiąc prawo i narażając użytkowników na straty. Kierują się wskaźnikami, które tak naprawę nie pokazują żadnej wartości (jak na przykład liczba dostarczonych posiłków, zamiast ilość zamówień). Liczby są jednak wystarczająco duże, żeby przyciągnąć jeszcze więcej kapitału. W ten sposób powstaje bańka, która prędzej, czy później pęka. Taka rozdmuchana firma wchodzi czasem na giełdę papierów wartościowych, powodując jeszcze większe szkody. Wyobraź sobie, że zainwestowałeś swoje ciężko odłożone pieniądze w akcje firmy Twitter w 2014 roku. Ile są one teraz warte? Zainwestowałeś w firmę, która nigdy nie była dochodowa, a jest wyceniona na miliardy dolarów.

notowania spółki Twitter

Mamy więc tutaj brak odpowiedzialności organizacji wobec klientów, użytkowników i inwestorów. Takie nieodpowiedzialne działanie wpływa też bardzo na pracowników, ale o tym już w kolejnym punkcie.

2. Odpowiedzialność na poziomie managementu.

Mamy start-up, któremu bardzo zależy, żeby podbić rynek. Załóżmy, że jest to internetowy sklep z meblami. Model biznesowy ma sens, sprzedajemy towar za pieniądze. Mamy system internetowy, w którym przechowujemy dane adresowe naszych klientów, historie zamówień, ich preferencje, może nawet dane płatnicze. Powiedzmy, że mamy zespół technologiczny złożony z 80 osób, które pochodzą z całego świata. Oczywiście firma jest dużo większa, ale ograniczamy się w tej analizie tylko do IT. Zastanówmy się teraz, jak wielka odpowiedzialność spoczywa w rękach ludzi zarządzających tą firmą:

 • odpowiedzialność wobec klientów: ich dane muszą być bezpieczne, a zamówienia muszą być realizowane.
 • odpowiedzialność wobec pracowników: wielu z nich przyjechało z dalekich krajów, przeprowadziło się z rodzinami, żeby realizować misję firmy. Inwestują oni swój czas i swoje umiejętności w budowanie tego, co zarząd od nich oczekuje. Nie marnujmy ich pracy.
 • odpowiedzialność wobec inwestorów: powierzyli oni nam swoje pieniądze, więc powinniśmy dysponować nimi rozsądnie.

A jak to często wygląda w praktyce?

 • oprogramowanie jest rozwijane na szybko i chaotycznie. Prowadzi to do wielu błędów, słabego User Experience oraz całkiem możliwie, do wycieku prywatnych danych użytkowników. Dobre praktyki tworzenia oprogramowania są pomijane, bo management nie rozumie ich znaczenia.
 • management tworzy nierealistyczne oczekiwania i presje wobec swoich pracowników. Prowadzi to do stresu, utraty zdrowia, powszechnego niezadowolenia. Osoby zarządzające nie rozumieją, że wypoczęci, zadowoleni i zmotywowani pracownicy osiągną dużo więcej.
 • brak długoterminowej strategii sprawia, że pracownicy są, albo masowo zatrudniani, albo zwalniani. Co czuje osoba, która dla firmy przeprowadziła się z całą rodziną na drugi koniec świata, tylko po to, aby po pół roku dowiedzieć się, że nie jest już potrzebna?
 • projekty są realizowane przez miesiące albo nawet lata, a następnie uśmiercane, bo nigdy, tak naprawdę, nie było na nie zapotrzebowania,
 • pieniądze są marnowane, np. na nieużywane licencje albo nadmierną liczbę serwerów, które są potrzebne, aby uciągnąć naszą niewydajną aplikację.

To jest wszystko wynikiem braku odpowiedzialności wśród ludzi na różnych szczeblach zarządzania.

3. Odpowiedzialność osobista, czyli co Ty możesz zrobić!

W końcu dochodzimy do tego, co my, zwykli, szarzy inżynierowie, możemy zrobić z tymi wszystkimi powyższymi problemami. Zobaczmy, co oznacza odpowiedzialność w zawodzie programisty. Po pierwsze powinniśmy mieć własną etykę zawodową. Na przykład:

 • wykonujemy naszą pracę najlepiej jak potrafimy,
 • staramy się zostawiać kod w lepszej kondycji, niż go zastaliśmy,
 • pamiętamy, że użytkownicy naszego systemu są najważniejsi,
 • dostarczamy rozwiązania najlepsze dla naszych klientów.

Co za tym idzie, powinniśmy być w stanie powiedzieć nie w sytuacjach, gdy jesteśmy proszeni o zrobienie czegoś nieodpowiedniego.

 • manager naciska, aby kosztem bezpieczeństwa danych użytkowników ukończyć projekt w krótszym terminie? -> Nie!
 • podczas planowania słyszysz, że testy jednostkowe napiszemy kiedyś, później? -> Nie!
 • zarząd chce, abyś pracował przy nowym produkcie, którego celem jest tylko wyciągnięcie pieniędzy z naiwnych klientów? -> Nie!

Jesteśmy inżynierami, w naszych rękach mamy nieograniczone możliwości tworzenia internetowych produktów, używajmy technologii z głową. Nie pracujmy dla firm, które nie dbają o pracowników, o środowisko, o użytkowników. Wybierajmy nasze projekty i miejsca zatrudnienia świadomie, nie tylko na podstawie wysokości wynagrodzenia. Bądźmy profesjonalistami i bądźmy odpowiedzialni za nasze działania!

Podziel się ze mną swoją opinią. Znajdziesz mnie w serwisie Twitter.